The GBMSL Peewee Tournament 2019

Location: Victoria Harbour & Port McNicoll

Based on results submitted by midnight of Sunday June 9th

Teams 1 to 8 should plan on playing on Friday evening- 4 teams will play twice to reduce Saturday afternoon games!

Please be reminded that the 7 run mercy rule is reduced to the first 3 innings in tournament play due to the shortened game time of 1:15

Seeding for tournament-based on regular season standing on June 11th
Ranking
Team
Points/Tie Break info
  "AA" Tournament  
1st Wyebridge
8 Points
2nd Oro
6 Points- plus 45
3rd Hillsdale
6 Points- plus 30
4th Wyevale
6 Points- plus 24
5th Coldwater
4 Points- plus 36
6th Toanche
4 Points- plus 8
7th Elmvale 1
4 Points- plus 2
8th Minesing 2
3 Points- minus 29 (won H2H)

"A" Tournament

9th Victoria Harbour
3 Points - minus 30 (lost H2H)
10th Elmvale 2
2 Points
11th Minesing 1
0 Points- minus 25
12th Lafontaine 2
0 Points- minus 35
13th
Lafontaine 1
0 Points- minus 52

This will be 2 distinct tournaments-

"AA" for top 8 teams will play in Victoria Harbour (some Fri. night games in Port McNicoll)

Time
Location
Teams
Umpires
Friday 6:30 p.m.
Oakwood Park- VH
1 vs. 5- Wyebridge vs. Coldwater
Rene & Nicolas
Friday 6:30 p.m.
Sunset Park- VH
3 vs. 7- Hillsdale vs. Elmvale 1
Noah & Callum
Friday 6:30 p.m.
Talbot Park- Port- Top Diamond
2 vs. 6- Oro vs. Toanche
Dan & Austin
Friday 6:30 p.m.
Talbot Park- Port- Bottom Diamond
4 vs. 8- Wyevale vs. Minesing 2
Alex & Dylan
Friday 8:15 p.m.
Oakwood Park- VH
1 vs. 7- Wyebridge vs. Elmvale 1
Rene & Nicolas
Friday 8:15 p.m.
Talbot Park- Port
2 vs. 8- Oro vs. Minesing 2
Dan & Austin
Sat. 8:30 a.m.
Oakwood- VH
3 vs. 5- Hillsdale vs. Coldwater
Rene & Nicolas
Sat. 8:30 a.m.
Sunset Park- VH
4 vs. 6- Wyevale vs. Toanche
Noah & Callum
Sat 10:30 a.m.
Oakwood- VH
5 vs. 7- Coldwater vs. Elmvale 1
Rene & Nicolas
Sat 10:30 a.m.
Sunset- VH
6 vs. 8- Toanche vs. Minesing 2
Noah & Callum
Sat 12:30 p.m.
Oakwood- VH
1 vs. 3- Wyebridge vs. Hillsdale
Rene & Nicolas
Sat 12:30 p.m.
Sunset- VH
2 vs. 4- Oro vs. Wyevale
Noah & Callum
Saturday 2:30 p.m.
Finals at Oakwood- Winner of Pool 1 vs. Winner of Pool 2- 2nd of each pool receives Bronze
Rene & Nicolas or Noah?

"A" for bottom 5 teams

This will be a double elimination but with one final game!

Both teams going into the final are equal and the winner takes gold!


Time
Location
Teams
Umpires
Saturday 8:30 a.m.-GAME 1
Talbot Park-Port-Bottom Diamond
Minesing 1 vs. Lafontaine 2
Alex & Dylan
Saturday 8:30 a.m.- GAME 2
Talbot Park- Port- Top Diamond
Elmvale 2 vs. Lafontaine 1
Dan & Austin
Saturday 10:30 a.m.- GAME 3
Talbot Park- Port- Top Diamond
Winner of game 1 vs. Victoria Harbour
Dan & Austin
Saturday 10:30 a.m.- GAME 4
Talbot Park- Port- Bottom Diamond
Defeated of Game 1 vs. Defeated of Game 2
Alex & Dylan
Saturday 12:30 p.m.- GAME 5
Talbot Park- Port- Top Diamond
Winner game 2 vs. Winner of Game 3
Dan & Austin
Saturday 12:30 p.m.- GAME 6
Talbot Park- Port- Bottom Diamond
Winner of game 4 vs. Defeated of Game 3
Alex & Dylan
Saturday 2:30 p.m.- GAME 7
Talbot Park- Port- Top Diamond
Defeated of game 5 vs. Winner of Game 6- Losing team gets Bronze
Dan & Austin
Saturday 4:30 p.m.- GAME 8
Talbot Park- Port- Top Diamond
Gold/Silver Game- Winner of Game 5 vs. Winner of Game 7
Dan & Austin

 

Tournament Rules