The GBMSL Peewee Tournament 2018

Please take a look over and make sure I haven't messed up! Please do not publish yet until this notice is removed as things could be changed!!

Location: Victoria Harbour & Port McNicoll

Based on results submitted by midnight of Sunday June 10th

Teams 1 to 8 should plan on playing a game on Friday evening

Teams placed 10th, 12th, 13th & 15th on Friday night- 9th, 11th & 14th Saturday only! Plan is to post by June 11th

Please be reminded that the 7 run mercy rule is reduced to the first 3 innings in tournament play due to the shortened game time of 1:15

Seeding for tournament-based on regular season standing on June 11th
Ranking
Team
Points/Tie Break info
  "AA" Tournament  
1st Wyevale
8 pts.
2nd Victoria Harbour
6 pts.- 58 RS
3rd Wyebridge
6 pts.- 23 RS
4th Coldwater
6 pts.- 13 RS
5th Vasey
4 pts- 28 RS
6th Minesing 2
4 pts- 18 RS
7th Hillsdale 2
4 pts- 7 RS
8th Oro
4 pts- -5 RS

"A" Tournament

9th Port McNicoll
4 pts- -6 RS
10th Toanche 2
3 pts
11th Hillsdale 1
2 pts- -24RS
12th Lafontaine
2 pts- -24 RS
13th
Elmvale
2 pts- -30 RS
14th
Minesing 1
0 pts
15th
Toanche 1
0 pts

This will be 2 distinct tournaments-

"AA" for top 8 teams will play in Victoria Harbour (one game in Port McNicoll

Time
Location
Teams
Umpires
Friday 6:30 p.m.
Victoria Harbour- Oakwood
1 vs. 3
Rene & Nic
Friday 6:30 p.m.
Victoria Harbour- Sunset
5 vs. 7
Noah & Kyle
Friday 8:00 p.m.
Victoria Harbour- Oakwood
2 vs. 4
Rene & Nic
Friday 6:30 p.m.
Port McNicoll- Bottom Diamond
6 vs. 8

Saturday 8:30 a.m.
Victoria Harbour- Oakwood
1 vs. 5
Rene & Nic
Saturday 8:30 a.m.
Victoria Harbour- Sunset
3 vs. 7
Noah & Kyle
Saturday 10:00 a.m.
Victoria Harbour- Oakwood
2 vs. 6
Rene & Nic
Saturday 10:00 a.m.
Victoria Harbour- Sunset
4 vs. 8
Noah & Kyle
Saturday 12 noon
Victoria Harbour- Oakwood
1 vs. 7
Rene & Nic
Saturday 12 noon
Victoria Harbour- Sunset
3 vs. 5
Noah & Kyle
Saturday 2 p.m.
Victoria Harbour- Oakwood
2 vs. 8
Rene & Nic
Saturday 2 p.m.
Victoria Harbour- Sunset
4 vs. 6
Noah & Kyle
Saturday 4 p.m.
Finals at Oakwood- Winner of Pool 1 vs. Winner of Pool 2- 2nd of each pool receives Bronze
TBD depending on availability

"A" for bottom 7 teams

Pool 1- 10th, 12th, 13th & 15th

Pool 2- 9th, 11th & 14th

Will play in Port McNicoll

Time
Location
Teams
Umpires
Friday 6:30 p.m.
Port McNicoll- Top Diamond
10 vs. 12

Friday 8:30 p.m.
Port McNicoll- Top Diamond
13 vs. 15

Saturday 8:30 a.m.
Port McNicoll- Top Diamond
10 vs. 13

Saturday 8:30 a.m.
Port McNicoll- Bottom Diamond
-------------

Saturday 10:00 a.m.
Port McNicoll- Top Diamond
9 vs. 11

Saturday 10:00 a.m.
Port McNicoll- Bottom Diamond
12 vs. 15

Saturday Noon
Port McNicoll- Top Diamond
11 vs. 14

Saturday Noon
Port McNicoll- Bottom Diamond
10 vs. 15

Saturday 2 p.m.
Port McNicoll- Top Diamond
9 vs. 14

Saturday 2 p.m.
Port McNicoll- Bottom Diamond
12 vs. 13

Saturday 4 p.m.
Finals on Top Diamond- Winner of Pool 1 vs. Winner of Pool 2- 2nd of each pool receives Bronze
TBD depending on availability

 

Tournament Rules